Електронни фишове


Публикувано: 17.01.2021г.


1.     Какво представлява електронният фиш, кога се издава и до какви санкции води?

Електронният фиш, съгласно законоустановената дефиниция, представлява електронно изявление, което се записва върху съответния (най-често хартиен) носител от определено лице, но въз основа на постъпили и обработени данни за нарушения от автоматизирани технически средства или системи (стационарни или мобилни автоматизирани технически средства или системи).
Електронният фиш е властнически акт и изпълнява функциите едновременно на акт за установяване на административното нарушение (установителна) и наказателно постановление (санкционна), но изискуемите реквизити и формата на електронния фиш са предмет на самостоятелна уредба. Електронният фиш санкционира нарушения, изразяващи се предимно в превишаване на допустимата скорост, установена в Закона за движение по пътищата или въведена с нарочен пътен знак. С електронен фиш могат да се налагат единствено глоби, като при извършване на нарушение, представляващо основание за отнемане на свидетелството за управление на МПС или на контролни точки, следва да се състави акт за установяване на административно нарушение и въз основа на него – наказателно постановление.

2.     Обжалване на електронен фиш

Електронният фиш се обжалва в 14-дневен срок от връчването му на адресата. Жалбата се подава чрез компетентната дирекция на МВР пред местно компетентният Районен съд. Обжалването на електронен фиш е напълно безплатно, като не се заплащат никакви такси за образуване и разглеждане на делото.
Тук е мястото да отбележим, че поначало разполагате с възможността в 14-дневен срок от връчването на фиша да заплатите 70% от размера наложената Ви санкция, като тази възможност отпада в случаите на обжалване на фиша по съдебен ред.

3.     Нормативно установени изисквания, чието неспазване представлява често срещано основание за отмяна на издадени електронни фишове 

3.1. Изправност и годност на техническото средство – удостоверение, първоначална и последваща проверки

Първото основание за отмяна на издаден електронен фиш се отнася до техническата годност и изправност на автоматизираното техническо средство, с което е заснето и установено нарушението. За да е законосъобразно протекла административно-наказателната процедура, следва да са налице:

  • Удостоверение за одобрен тип за автоматизираното техническо средство, издадено от Българския институт по метрология.

  • техническото средство да премине първоначална проверка, преди пускане в експлоатация, а след изтичане на нейния срок – и

  • последваща проверка от Българския институт по метрология или от лица, оправомощени от председателя на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор.

3.2. Проблем при функционирането и капацитет на техническото средство

Трябва внимателно да се разгледа снимката, с която е установено нарушението, за да се прецени дали, не е заснет в пълнота номерът на въпросното МПС, за което се твърди, че е извършило нарушение на правилата за движение по пътищата или погрешка е заснет автомобила, в най-близка дистанция от устройството, а не този, който действително се движи с превишена скорост. Представянето на снимков материал, от момента на установяване на нарушението, е от първостепенно значение, за да бъде спазена нормативно установената процедура.

3.3. Поставяне на техническото средство

Лицето, което поставя и настройва техническото средство, трябва да е служител на съответното звено на МВР и да разполага с необходимите технически умения, както и да е преминало през нужната подготовка за работа с такъв тип уреди.
При поставянето на автоматизирано техническо средство трябва да се състави протокол за това, както и да се направи снимка за разположението на уреда. Когато нарушението е установено и заснето с мобилно техническо средство, разположено в служебни автомобили/ мотоциклети на органите на МВР, във време на движение, нарушителят трябва да бъде спрян на място и да се реализира административно-наказателната му отговорност, тоест да му се състави акт за установяване на административно нарушение и след това да се издаде наказателно постановление, а не електронен фиш.

3.4. Поставяне на пътните знаци

Следва да се спазват строги процедури относно начина, по който е поставена сигнализацията. От първостепенно значение е къде точно са се намирали пътните знаци към момента на установеното нарушение. Част от правилата, чието неспазване представлява нарушение, с което може да се сблъскате:

  • Сигнализация на пътищата с пътни знаци при ограничение от над 90 км/ч, знакът трябва да е видим от 250 метра, а много често това не е така.

  • Когато на едно място са поставени едновременно предупредителен пътен знак за опасност от група „А“ и пътен знак за въвеждане на забрана от група „В“, действието на въведената забрана е в сила до края на опасността, сигнализирана с предупредителния пътен знак. Това често не се взема предвид при поставяне на технически средства в такива участъци от пътя.

  • Пътен знак, поставен под или до друг пътен знак, се разполага на разстояние не по-малко от 5 см от него. Множество са нарушенията на това правило.

  • В населени места и селищни образувания разстоянието от настилката на тротоара до най-ниско разположената точка на пътния знак или допълнителната табела, поставени отстрани на платното за движение, е не по-малко от 2,25м и не повече от 3,30м.

  • Въведена забрана с пътни знаци В20, В24, В25, В26, В27, В28 и В30 е в сила до следващото кръстовище.

  • Съществуват множество други нормативни изисквания, чието неспазване може да доведе до незаконосъобразност и съответно отмяна на връчения Ви електронен фиш.

 Настоящата статия обръща внимание на същността на електронния фиш, процедурата по неговото обжалване и основанията, на които това може да бъде сторено.

Няма претенция за конкретика и изчерпателност на всички основания, които могат да бъдат наведени, във връзка с индивидуално определен електронен фиш.

Предвид липсата на такси по обжалването на електронните фишове, обръщаме внимание да не се отказвате от тези си права.

В тази връзка, препоръчваме консултация със специалист, който да Ви даде обективно и квалифицирано мнение относно реалната възможност за благоприятен изход на производството в конкретния случай.