Предоставяне на безвъзмездни средства на лица, осъществяващи туроператорска и туристическа агентска дейност
Публикувано: 02.02.2021г.
По мярката се предоставят безвъзмездните средства за компенсиране на загуби, претърпени от туроператорите и туристическите агенти за периода от 01.03.2020г. до 31.12.2020г.
Допустимите кандидати трябва да отговарят на следните изисквания:
Туроператори и/или туристически агенти, които са регистрирани съгласно Раздел I, Глава седма от Закона за туризма и вписани в Националния туристически регистър;
Туроператори, които имат сключена застраховка „Отговорност на туроператора“ съгласно чл. 97 от Закона за туризма, валидна към датата на подаване на заявлението.
Туроператори и туристически агенти, които към 31 декември 2019 г. не са в затруднено положение (по смисъла на Общия регламент за групово освобождаване – чл. 2, т. 18 от Регламент (ЕС) № 651/2014 г.).
Размер и целева предназначеност на средствата
Размер – максималният размер на държавната помощ по настоящата схема е 4% от оборота на туроператорите и туристическите агенти без ДДС през 2019 г., оповестен във финансовия отчет съгласно Закона за счетоводството, като същият (оборотът) не може да надхвърля 800 000 EUR на предприятие.
Целево предназначение на средствата – средствата могат да се използват приоритетно за компенсиране на разходи, произтичащи от отказали се от ваучери клиенти, които не са възстановени от доставчиците на услуги към датата на получаване на държавната помощ, както и за покриване на извършените през периода разходи за основната дейност на съответния туроператор или туристически агент.
Важно пояснение – декларациите за кандидатстване могат да бъдат попълнени само лично от официални представители на дружеството (когато представляват само заедно – от всички тях) и трябва да са подписани с квалифициран електронен подпис (КЕП). Наложително е официалните представители на дружествата да се снабдят с КЕП, за да могат да подадат валидно проектните предложения (ако представляват заедно, всички представители трябва да имат КЕП).
Подаването на заявленията ще се извършва по електронен път чрез попълване на уеб базиран формуляр за кандидатстване и придружителните документи чрез Системата за управление на националните инвестиции (СУНИ), чрез модула „Е-кандидатстване“. Предвидено е, че „се препоръчва заявленията да бъдат подавани в рамките на 14 дни от датата на отваряне на процедурата“, което на този етап е единствен ориентир за времето, което ще бъде предоставено за подаване на проектни предложение, след стартиране на процедурата, което се очаква да е в идните няколко седмици.
Настоящата статия акцентира на целта на програмата, допустимите кандидати и условията, на които трябва да отговарят, както и на някои от основните моменти при подаването на предложенията. Няма претенция за конкретика и изчерпателност на всички условия за допустимост/недопустимост.
Обръщаме внимание, че е вероятно и последващо изменение на документите от управляващия орган, за което ще информираме своевременно всеки, свързал се с нас.