Наследство. Наследствена маса и наследяване по закон
Публикувано: 09.08.2022г.
За разлика от голяма част от правните отрасли като търговско, авторско, конкурентно право и др., които регулират една не толкова близка до ежедневието на човека материя, наследственото право и правоотношенията, които то нормира, са навсякъде около нас и почти всеки в определен момент от живота си се сблъсква с въпросите на наследственото право. Ето защо е толкова важно да познаваме законовата уредба в тази насока.
Какво представлява наследството?
Всеки човек притежава определено имущество. Това е съвкупността от нашите оценими в пари (т.е. имуществени) права и задължения - напр. право на собственост върху автомобил, жилище или друга движима или недвижима вещ, различни видове вземания, но също така и задължения (по банкови кредити, по договор за наем или пък произлизащи от влязъл в сила електронен фиш за неправилно паркиране).
След смъртта на едно лице, по-голямата част от имуществото му (т.е. от оценимите му в пари права и задължения) преминава към неговите наследници, и още по-точно – към тяхното имущество. Но има и права и задължения, които се прекратяват със смъртта и не се наследяват. Това са т.нар. ненаследими права и задължения:
Неимуществени права попадат такива, които са строго лични и се погасяват със смъртта на титуляра (право на име, неимуществени права и задължения, произтичащи от брака, родителски права и задължения и т.н.).
Имуществени, но ненаследими са правото на ползване, издръжката и трудово възнаграждение, пенсия.
Когато от имуществото на наследодателя се извадят ненаследимите права и задължения, оставащите права и задължения образуват т.нар. наследствена маса.
Наследяване по закон или по завещание?
Законът за наследството, който е основният нормативен акт в тази област, установява два способа за наследяване - по закон и по завещание.
Наследяване по закон имаме, когато наследодателят не се е разпоредил с цялото си имущество чрез завещание – т.е. когато или изобщо няма съставено завещание, или то се отнася само до някаква част от имуществото (напр.: В завещанието си лицето Х се разпорежда с 1/12 от имуществото си. След смъртта на лицето неговото имущество ще се наследи както по завещание относно споменатата 1/12 част, така и по закон, що се касае до останалите 11/12 части от имуществото) или до конкретно право (това са т.нар. завети, които ще бъдат разгледани в статията, посветена на наследяването по завещание). Друга хипотеза, при която е налице наследяване по закон, е в случаите, когато съставеното завещание е нищожно и не поражда действие (чл. 42 от Закона за наследството) или е унищожаемо и в законоустановения срок бъде унищожено (чл. 43 от Закона за наследството).;
Редът, по който се наследява по закон (т.нар. наследствени редове), се определя от Закона за наследството, който установява четири наследствени реда. Първо се призовава първи ред, ако няма наследници от първи ред или ако са недостойни, или ако са извършили отказ от наследство, се призовават наследниците от втори ред и т.н. Наследствените редове са:
Наследници от първи ред – низходящите на починалия. Децата (както рождените, така и осиновените деца), внуците, правнуците и т.н., без ограничение.
Наследници от втори ред – родителите на наследодателя (само родителите, не всички възходящи). В този ред спадат и осиновителите, независимо от типа осиновяване.
Наследници от трети ред – при него има две групи наследници – 1) възходящи от втора и по-горна степен (дядо, прадядо и т.н.); 2) братя и сестри и техни низходящи, без ограничения.
Наследници от четвърти ред – роднини по съребрена линия до шеста степен (чичо, леля, първи братовчед, втори братовчед, НО без низходящите на братята и сестрите – те са по трети наследствен ред).
Съпругът не попада в нито един наследствен ред. Той наследява с първи, втори и трети ред и изключва четвърти ред. Ако има наследници от първи, втори и трети ред, той наследява с тях, ако няма от тези редове или те не приемат наследството, съпругът измества четвърти ред и получава цялото наследство.
Когато няма лица, които могат да наследяват, съгласно разпоредбите на закона, както и когато всички наследници се откажат от наследството или са недостойни, наследството се получава от държавата, с изключение на движимите вещи, жилищата, ателиетата и гаражите, както и на парцелите и имотите, предназначени предимно за жилищно строителство, които стават собственост на общината, на чиято територия се намират.
В случай че имате казус, свързан с наследственото право, свържете се с нас на имейл office@eglegacy.com или на телефон +359 883 396 232.