Неравноправни клаузи в потребителски договори


Законът за задълженията и договорите прогласява общото правило, че договорите имат сила на закон за тези, които са ги сключили. В това число, потребителските договори не правят изключения. Потребителят е обвързан от правата и задълженията, които има съгласно договора, който е сключил с търговеца.

От това правило има изключения, като неравноправните клаузи потребителските договори представляват именно такова изключение.

Неравноправна е всяка уговорка в потребителски договор, която отговаря на следните условия:

  1. е във вреда на потребителя, 

  2. не отговаря на изискването за добросъвестност и 

  3. води до значително неравновесие между правата и задълженията на търговеца или доставчика и потребителя.

Поради фактът, че потребителят се разглежда, като по-слаба страна, спрямо търговецът, законът го предпазва от такъв вид клаузи, като урежда правилото, че „неравноправните клаузи в договорите са нищожни, освен ако са уговорени индивидуално“. Нищожните клаузи не се прилагат. 

Така, ако:

  1. имате качеството потребител, 

  2. сключил сте договор, който съдържа уговорка, отговаряща на условията посочени по-горе и може да бъде считана за неравноправна клауза,

  3. уговорката не е индивидуално добавена към Вашия договор, а е съставена предварително от търговеца и не сте имал ефективна възможност да повлияете на нейното съдържание, например е част от общи условия или типов договор,

 тази клауза е нищожна и не следва да намира приложение.

По правило, останалата част от договора може да продължи да поражда действие, като само нищожните уговорки не се прилагат:

  • ако могат да бъдат заместени по право от повелителни правила на закона 

или 

  • когато може да се предположи, че сделката би била сключена и без недействителните и части.

Значението на материята довежда до законодателното разрешение, че съдът трябва да следи служебно за наличието на неравноправни клаузи в договор, сключен с потребител.

В нашата практика сме имали случаи, при които сме обявявали за нищожни, като неравноправни клаузи по договори с:

  1. мобилни оператори;

  2. банки;

  3. кредитни институции, предоставящи т.нар. „бързи кредити“ и др.

Материята на потребителското право е обширна и сложна. Настоящите публикации нямат претенции да бъдат изчерпателни, като изследват само основните аспекти от правните механизми, предвидени в посока защита правата и интересите на потребителите. Целта на изложението е да запознае потребителя с правата, които има.