Обявяване на годишен финансов отчет за 2022 година

Публикувано: 24.08.2022г.


Във връзка с наближаващите крайните срокове за обявяване на годишните финансови отчети на търговците за 2021 г., екипът на Адвокатска кантора „Еленков и Георгиев“ е на ваше разположение, ако имате нужда от съдействие за подаване на годишен финансов отчет.

Важно е да се отбележи, че в голяма част от случаите не се прави разлика между публикуване на годишни финансови отчети (ГФО) в Агенцията по вписванията и подаване на годишен отчет за дейността (ГОД) в Националния статистически институт, съдържащ статистическа информация. Подаването на информацията в НСИ не освобождава търговците от обявяването на ГФО в Търговския регистър, като двете неща не са взаимоизключващи се и неизпълнението на задължението за обявяване на ГФО в Търговския регистър може да доведе до налагане на санкции.

I.  Какво предлагаме?

Нашите услуги са включват следното:

1. Предоставяте ни ЕИК на дружеството, чийто отчет ще обявяваме;

2. Изготвяме всички необходими документи и Ви ги изпращаме;

3. Управителят на дружеството разписва документите;

4. Изпращате ни ги ведно със счетоводните документи – ОПР с приложенията към него и по Ваше желание - ГДД;

5. Обявяваме всичко в ТР.

 II.  Цена на услугата и такси

Нашият хонорар за изготвяне на всички необходими документи, без счетоводните такива, както и подаването на документите в Търговския регистър е в размер на 40 (четиридесет) лева.

Държавна такса: Съгласно чл. 12, ал. 3 от Закона за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел (Нова – ДВ, бр. 38 от 2020 г. , в сила от 01.01.2022 г.) от настоящата година изпълнението на задължението за подаване на ГФО към Агенция по вписванията в съответните законовоопределени срокове е освободено от заплащане на държавна такса.

III.  Кои търговци имат задължение да обявява ГФО?

В търговския регистър се обявяват годишните финансови отчети на търговците, за които е предвидено със закон, че подлежат на обявяване.

1.     Всички търговски дружества - ООД, ЕООД, АД, ЕАД, КДА, СД – без изключения.

2.     Всички ЮЛНЦ обявяват своите годишни финансови отчети за 2021 г. в Регистъра на ЮЛНЦ.

3.     Едноличните търговци (ЕТ), които подлежат на независим финансов одит. Такива са едноличните търговци, които отговарят на следните критерии:

-        балансова стойност на активите – повече от  2 млн. лв.;

-        нетни приходи от продажби – повече от 4 млн. лв.;

-        средна численост на персонала за отчетния период – над 50 души.

IV.  Срокове за обявяване на ГФО?

            Срокът за обявяване на годишните финансови отчети е до 30.09.2022г., като се подава отчет за дейността на търговеца през 2021г.

V.  Какви са необходимите документи за обявяване на ГФО?

За публикуване на ГФО за 2021 г. в Търговския регистър и Регистъра на ЮЛНЦ се подават следните документи:

-        Г2 Заявление за обявяване на годишни финансови отчети – по образец;

-        Самият годишен финансов отчет – в оригинал или заверен от съставителя; Финансовият отчет се изготвя от вашия счетоводител.

-        Декларация по чл. 62а, ал. 2, т. 2 от Наредба № 1 от 2007 г. за водене, съхраняване и достъп до търговския регистър и до регистъра на юридическите лица с нестопанска цел

-        Декларация по чл. 13, ал. 4 от ЗТРРЮЛНЦ;

-        Нотариално заверено пълномощно, ако заявлението не се подава лично от законния представител на съответния търговец или юридическо лице с нестопанска цел.

-        Адвокатско пълномощно, ако отчетът се обявява от адвокат. Адвокатското пълномощно не е необходимо да бъде с нотариална заверка на подписите, поради което води до допълнително финансово и времево облекчаване;

-        Протокол за приемане на годишния финансов отчет. Съгласно последните промени в законодателството, които целяха да улеснят възможно най-много обявяването на ГФО, протоколът не се подава в ТР, но същият трябва да бъде наличен в архивите на дружеството.

От това облекчение ще се възползват микро, малките и средните фирми. Такива според Закона за счетоводство са всички предприятия, които към 31 декември на отчетния период не надвишават най-малко два от следните показателя:

-        балансова стойност на активите – 38 000 000 лв.;

-        нетни приходи от продажби – 76 000 000 лв.;

-        средна численост на персонала за отчетния период – 250 души.

VI.  Санкции при неизпълнение на задължението за обявяване на ГФО.

Глобите за първо нарушение са както следва:

- за длъжностното лице (управител, директор) – от 500 до 2000 лева;

- за дружеството или едноличния търговец - от 500 до 3000 лева.

При второ нарушение, глобите са в двоен размер.