Право на отказ
Предвид факта, че потребителят се счита за по-слаба страна, спрямо търговеца, правото на отказ е един от правните механизми, които целят да възстановят баланса между интересите на тези две страни.
В днешно време всеки използва възможностите, които му предоставя интернет, за да поръчва различни стоки – дрехи, черна и бяла техника и др. Няма съмнение, че на много от вас им се е случвало да не харесат стока, която са поръчали по интернет и да искат да я върнат. Правото на отказ Ви предоставя именно тази възможност.
Същност
Правото на отказ представлява възможност за потребителя, в 14-дневен срок едностранно да прекрати договора си с търговеца, без да е необходимо да посочва конкретни причини или да заплаща извънредни разходи, свързани със самото упражняване на правото.
Правото на отказ съществува при някои видове потребителски договори –„Договор от разстояние“ и „Договор извън търговския обект“.
Договорите от разстояние са такива, сключени между търговеца и потребителя в рамките на организирана система за продажби от разстояние или предоставяне на услуги от разстояние без едновременното физическо присъствие на търговеца и потребителя, чрез изключителното използване на едно или повече средства за комуникация от разстояние до сключването на договора, включително и момента на сключване на договора. Именно в тази категория попадат хипотезите на онлайн покупките.
Упражняване на правото
Правото на отказ може да бъде упражнено с писмено изявление (на хартия или на друг траен носител – по електронна поща или друг онлайн формуляр, ако търговецът предлага такъв).
Правото може да бъде упражнено и устно (по телефона или на място), както и чрез конклудентни действия – връщане на стоките.
За потребителят съществува задължение да докаже, че е упражнил правото си на отказ, така че силно препоръчително (но не задължително) е да използва писмена форма.
Не е задължително да има някаква причина, а още по-малко да я обяснявате или доказвате на търговеца. Правото на отказ е безусловно и може да бъде упражнено без значение дали е налице разминаване между поръчаната и получената стока, дали е повредена или просто докато пристигне сте решили, че не Ви е необходима.
Последици от упражняването му
Реализирането на правото на отказ на потребителя се свързва с прекратяване на договорните отношения с търговеца и освобождаване на страните от задълженията, произтичащи от сключения договор.
Търговецът следва да възстанови всички суми, получени по договора.
В зависимост от предмета на договора, задълженията на потребителя може да варират, но в общия случай, при договори за продажба на стоки, за потребителят съществува задължение да върне на търговеца получената от него стока, като положи грижи за нейното запазване.
Материята на потребителското право е обширна и сложна. Настоящите публикации нямат претенции да бъдат изчерпателни, като изследват само основните аспекти от правните механизми, предвидени в посока защита правата и интересите на потребителите. Целта на изложението е да запознае потребителя с правата, които има.