Проект „Заетост за теб”
Публикувано: 13.04.2021г.
Процедурата се изразява в подаване от заявление от страна на работодателя до бюрото по труда за наемане на нови работници и служители. Работодателят не може да наема на разкрито работно място безработно лице, освободено от него или свързани с него предприятия по смисъла на ЗМСП[1] в период, не по-малък от 1 (един) месец от подаване на Заявката на работодателя.
Същност на проекта – на работодателя се заплащат разходите за трудови възнаграждения за наетите по Проекта лица в размер на минималната работна заплата, установена за страната за 8-часов работен ден (може и за 6 или 4-часов работен ден) за срок до 6 месеца. При непълно работно време разходите за възнаграждения се изчисляват пропорционално. Ведно с това, на работодателя се изплащат и разходи за осигуровки и отпуски за наетите по програмата лица.
След като бъде одобрен, с работодателя се сключва договор с максимална продължителност до шест месеца. След одобрението, работодателят разполага с едномесечен срок за подбор, в рамките на който трябва да сключи и трудов договор. След сключване на трудовия договор, има петдневен срок за предоставяне в бюрото по труда на трудов договор и длъжностна характеристика на наетото лице, декларация за принадлежност на наетото лице към целевата група (безработно лице), график и местоположение на обектите, където ще работи лицето (при промяна се уведомява бюрото по труда, за да могат да извършват проверки).
Служебна проверка се извършва за броя служители към края на месеца от 2019г., съответстващ на месеца на подаване на заявлението, кода на икономическа дейност, документ за липса на задължения към НАП и общината, справка в ТР, че не е обявен в несъстоятелност и свидетелство за съдимост на управителя.
Работодателят няма право едностранно да прекрати трудовите договори с лицата, наети по проекта, по причини, които не са свързани с виновно неизпълнение на трудовите им задължения, както и по взаимно съгласие, на основание чл. 325, ал. 1, т. 1 от КТ, по инициатива на Работодателя или на основания изрично посочени в договора за осигуряване на заетост. С цел гарантиране на устойчивост, работодателят е длъжен да запази заетостта на 75% от наетите по проетка лица за периода, равен на периода на субсидираната заетост (още 3 месеца).
Работодателят има задължения да води отделна счетоводна аналитичност за лицата, наети по този проект.
Работодателят следва да прави искане за плащане в Дирекция „Бюро по труда“, по адрес на подаване на заявката – може лично, може и чрез лицензиран пощенски оператор. Ако се прави електронно, трябва да са разписани документите с квалифициран ел. подпис.
От бюджета на Проекта се предоставят на работодателя средства за:
Всяко одобрено от Възложителя безработно лице по условията на Проект „Заетост за теб”, наето по трудово правоотношение по Кодекса на труда на пълно или непълно работно време (най-малко 4 часа) за период до 6 месеца, с трудово възнаграждение, както следва:
1. За разходи за трудови възнаграждения за наетите по Проекта лица в размер на минималната работна заплата, установена за страната за съответната година. При непълно работно време разходите за възнаграждения се изчисляват пропорционално, както следва: максимално месечно възнаграждение за 6-часов работен ден - в размер на 75% от минималната работна заплата, установена за страната или максимално месечно възнаграждение за 4-часов работен ден – в размер на 50% от минималната работна заплата, установена за страната;
2. За разходи за възнаграждения за платен отпуск по чл. 155 и чл. 319 съгласно Кодекса на труда, като полагащият се платен годишен отпуск, по минимални размери съгласно КТ, се определя пропорционално на субсидираната заетост на работника/служителя;
3. Разходи за възнаграждения по чл. 40, ал. 5 от Кодекса за социално осигуряване.
4. Разходи за отпуск за изпълнение на граждански, обществени и други задължения съгласно чл. 157, ал. 1, т. 1 – 3 от Кодекса на труда.
5. За разходи за дължимите вноски за сметка на Работодателя за фонд „Пенсии“, фонд „Безработица“, фонд „Трудова злополука и професионална болест“, фонд „Общо заболяване и майчинство“, както и за фондовете за допълнително задължително пенсионно осигуряване и Националната здравноосигурителна каса. Същите се начисляват на база минималната работна заплата, установена за страната за съответната година, както и направени от Работодателя разходи по чл. 2, ал. 1, т. 1-4 от настоящия договор.
[1] Закон за малките и средни предприятия.