Развод по взаимно съгласие
Публикувано: 27.04.2022г.
Разводът по взаимно съгласие е възможен само когато е налице „сериозно и непоколебимо взаимно съгласие“ между двамата съпрузи за прекратяване на брачната връзка. „Сериозно“ означава, че съпрузите добре са обмислили причините да решат да се прекрати брака им и на тази база изразяват волята си, налице е обмислено и основателно решение. Непоколебимостта се проявява по това, че в хода на процеса съпрузите неколкократно изразяват общата си воля (веднъж писмено и след това – устно и лично в съдебно заседание).
За да бъде възможен разводът по взаимно съгласие, следва да е налице споразумение, което двамата съпрузи разписват и представят пред съда. Задължителна част от съдържанието на споразумението представлява:
местоживеенето на децата след развода,
упражняването на родителските права – и двамата родители остават носители на родителски права и задължения по отношение на непълнолетните деца. Въпреки това, след развода се повдигат въпросите кой от съпрузите непосредствено ще полага грижи за децата,
личните отношения и издръжката на децата – другият родител (този, който не живее с децата и не полага непосредствените грижи за тях) има право да вижда децата за определени периоди от време, като е длъжен и да заплаща месечна издръжка за всяко от децата,
ползването на семейното жилище – семейното жилище е жилището, което е обитавано от двамата съпрузи и техните ненавършили пълнолетие деца преди прекратяване на брака. Тук не става въпрос за собственост или съсобственост, а за обитаване. Семейното жилище може да е собственост на един от съпрузите, на двамата съпрузи или на трето лице,
издръжката между съпрузите – възможно е да се уговори, че единият съпруг дължи издръжка на другия,
фамилното име – ако някой от съпрузите е взел или добавил фамилното име на другия съпруг при сключването на брака, при развод може да възстанови своето фамилно име от преди брака.
Съществената разлика с развода по исков ред е, че съдът отново ще се произнесе, но съдът ще констатира само съгласието на страните, без да проучва фактите около брака им и това, дали той е дълбоко и непоправимо разстроен. Съдът разглежда споразумението дотолкова, доколкото съдържа цялото задължително съдържание, изложено по-горе, както и дали е в интерес на децата.
Като цяло в този процес ищец и ответник няма (защото няма спорни моменти), а има двама молители – съпрузите, които изразяват общата си воля в съвместната си писмена молба до съда. След това, ако молбата е редовна (и пред съда са представени всички необходими документи), съдът насрочва заседание. На това заседание, в противовес с исковия процес, трябва да се явят лично и двамата съпрузи. Ако някоя от страните не се яви без уважителна причина, то делото се прекратява.
Предимствата на това производство са безспорни, спрямо развода по исков ред:
то е много по-опростено,
разходите, свързани с него, са по-ниски,
спестява време, множество излишни нерви и проблеми.
Ние притежаваме богат опит с реализацията на такъв вид производства от тяхното начало до успешния им завършек. В тази връзка, можем да Ви съдействаме с:
изготвяне на документите,
участие в преговорите по съдържанието на споразумението (ако това е необходимо),
явяване на открито съдебно заседание заедно с молителите,
проследяване на хода на производството до крайния акт.