Регистрация на търговска марка
Публикувано: 04.03.2021г.
Какво представлява марката?
Марката представлява знак, който е способен да различава стоките и услугите на едно лице от тези на други лица и може да бъде представян графично.
Видове марки:
Най-разпространеният вид марка е именно търговската, но освен нея съществуват още колективна и сертификатна.
В зависимост от териториалния обхват на закрила марките биват национални, марки на ЕС и международни.
Национална марка – заявява се и се регистрира в националното ведомство и правата върху нея са териториално ограничени до територията на страната.
Марка на Общността, която може да се заяви във ведомството по хармонизация на вътрешния пазар, като марка на Общността и обхватът на нейната закрила ще обхване територията на целия Европейски съюз.
Международна марка се заявява по реда на т.нар. Мадридска спогодба, като в заявката се посочват страните членки на тази спогодба, за които заявителят желае да получи закрила.
Тези три вида марки се конкурират от гледна точка на понятието по-ранна марка. При подадена заявка за марка на общността или за международна марка, в която България е посочена като страна, заявителят на такава марка ще има статут на по-ранна марка по отношение на последващия заявител в българското Патентно ведомство.
Придобиване на права върху търговска марка
Придобиването на права върху търговска марка е обвързано с нейната регистрация. Тези права върху марката се изразяват в това, че лицето, което я регистрира има изключително право да я използва и да се разпорежда с нея чрез прехвърляне или сключване на лицензионен договор. Притежателят на марката може да забрани на трети лица да използват в търговската си дейност знак, който идентичен и в определени хипотези – дори сходен на регистрираната марка.Регистриране на търговска марка
За да може един знак да бъде регистриран като търговска марка, той трябва да отговаря на следните изисквания:Първата предпоставка да се получи закрила е наличието на отличителна способност. За да е изпълнен този критерии, е необходимо знакът да отличава услугите или стоките на едно лице от тези на други лица;
Знакът трябва да бъде представен в регистъра по начин, който позволява на компетентните органи и на обществото да определят точния и ясен предмет на защита, която се предоставя на притежателя на търговската марка. Тези изисквания се ограничават в това представянето да бъде ясно, точно, самостоятелно, лесно достъпно, разбираемо, дълготрайно.
Процедурата по регистрация на търговска марка обхваща следното:
Проучване за наличие на идентичност и сходство с по-ранни марки – тази стъпка не е задължителна, но е препоръчителна;
Подаване на заявка за регистрация на търговската марка. Вследствие на подадената заявка се извършва проверка дали заявената марка отговаря на формалните изисквания и дали заявката е допустима;
Ако марката отговаря на формалните изисквания, тя се публикува в Официалния бюлетин на Патентното ведомство и започва да тече 3-месечен срок, в който всяко заинтересовано лице (което твърди, че има по-ранни права върху марката) може да подаде възражения или опозиции срещу заявената за регистрация марка;
Ако не са подадени възражения и опозиции срещу въпросната заявена за регистрация марка, Патентно ведомство взема решение за регистрирането й и издава сертификат за това.
Срок на закрила
Закрилата на марката се предоставя във връзка с извършването на стопанска дейност. Извън търговията марките могат да се използват и това няма да представлява нарушение. Освен това, марка се регистрира за определени класове стоки или услуги. Срокът за закрила на марката е 10 год., като може да бъде подновявана за последващи срокове по 10 год. неограничено във времето. Съществува задължение на притежателя на вече регистрирана търговска марка да я използва. На това задължение съответства възможност на всяко трето лице да поиска отмяна на марка за определени класове и услуги, в които притежателят й не я е използвал в продължение на 5 години.Статията няма претенции за изчерпателност. Обхваща най-основните неща, които трябва да знаете при регистрация на търговска марка – понятието за марка, видовете марки, кратък анализ на процедурата по регистрация и обхват на получената закрила.
При допълнителни въпроси, може да се свържете с нас.